Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Prezident obdržel návrhy na státní vyznamenání, je mezi nimi generál Pavel nebo youtuber Kovy

Minulý týden skončila Poslanecké sněmovně lhůta pro podávání návrhů na státní vyznamenání. Veřejnost je mohla posílat do Sněmovny, prezident je pak tradičně udělí 28. října na Pražském hradě při příležitosti státního svátku. Návrhů se od poslanců, senátorů i veřejnosti sešlo více než padesát.

„Z navržených profesí mohu zmínit umělce, vědce, vojáky, lékaře, politické vězně, novináře či spisovatele,“ uvedl předseda podvýboru pro přípravu návrhů na propůjčení nebo udělení státních vyznamenání Vojtěch Pikal (Piráti).

Generál Petr Pavel, režisérka Věra Plívová-Šimková nebo youtuber Karel Kovář známý jako Kovy. Medaili by mohl dostat i kolega Plívové-Šimkové – třiadevadesátiletý režisér Vojtěch Jasný, autor filmu Všichni dobří rodáci. Na státní vyznamenání ho totiž navrhuje lidovecký poslanec Marian Jurečka. Ten podává hned několik návrhů – ocenění by chtěl například také pro generály Petra Pavla a Jiřího Šedivého.

Na Hrad půjde také jméno youtubera Karla Kováře nebo zakladatele serveru Manipulátoři.cz Petra Nutila – navrhl je pirátský poslanec Tomáš Martínek. „Rozhodl jsem se, že každý rok nominuji dvě osoby, které pomáhají ve svém volném čase zvyšovat mediální gramotnost tím, že ověřují informace, které se objevují na internetu a které jsou lživé,“ vysvětlil poslanec.

Medaili Za zásluhy by podle poslance Petra Dolínka (ČSSD) měl získat Oldřich Lichtenberg. Největší český muzikálový producent a spoluvlastník Divadla Broadway se v minulosti podílel na kampani ČSSD a pro prezidenta Zemana organizuje hradní plesy.

Konečné rozhodnutí o tom, které z navrhovaných osobností bude uděleno státní vyznamenání, přísluší prezidentovi Miloši Zemanovi. Minulý rok jich prezident rozdal celkem 41.