Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Prezident ocení Antonína Švehlu nejvyšším vyznamenáním

Prezident Miloš Zeman udělí na státní svátek Den vzniku Československa prvorepublikovému premiérovi a jednomu z mužů 28. října Antonínu Švehlovi nejvyšší české vyznamenání Řád bílého lva. Řekl to ve čtvrtek na úvod mezinárodního agrosalonu Země živitelka v Českých Budějovicích. Ocenění Švehly slíbil Zeman již na konci července. Ve čtvrtek upřesnil, že tehdejší šéf agrární strany obdrží in memoriam nejvyšší české vyznamenání první, tedy nejvyšší třídy.

Prezident Zeman řekl, že by si velmi přál, aby si lidé vážili politiků, kteří ve své době dokázali podporovat zemědělce i v politické rovině. „Ne jenom jako producenty potravin, ale také jako tvůrce krajiny,“ poznamenal. Dodal, že proto se rozhodl Švehlovi udělit nejvyšší typ vyznamenání.

Zeman už v dříve oznámil, vyznamená trojici českých vojáků, kteří padli na začátku srpna při sebevražedném útoku v Afghánistánu. Vyznamenání se od něj dočká i dvojnásobná olympijská vítězka Ester Ledecká. Medaile ani řádu se naopak nedočká sestra bratří Mašínových Zdena.

Kolem vyznamenávání osobností Zemanem se v minulých letech často vedly diskuse. Řešily se například okolnosti neudělení vyznamenání někdejšímu osvětimskému vězni Jiřímu Bradymu.

V minulosti čelil prezident kritice, že často oceňuje své spojence a podporovatele. Medaili od něj například dostali režiséři Filip Renč a Robert Sedláček, zpěvák Daniel Hůlka či bývalý šéf zemědělského družstva Slušovice František Čuba.