Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Prezident ocenil Fialovu cestu do Kyjeva, na summit NATO nakonec nepojede

Prezident Miloš Zeman dnes telefonicky hovořil s premiérem Petrem Fialou (ODS) o nadcházejícím summitu NATO. Plně se shodli na mandátu české delegace, kterou Fiala povede. Prezident totiž do Bruselu nakonec neodcestuje, v účasti mu brání zdravotní důvody. Zeman také „vysoce ocenil“ nedávnou cestu předsedy vlády do Kyjeva na podporu Ukrajiny před ruskou invazí. 

„Prezident republiky a předseda vlády se plně shodli na mandátu české delegace na summitu NATO, kterou povede právě předseda vlády,“ informoval Zemanův mluvčí Jiří Ovčáček. Doplnil, že prezident se akce zúčastnit nemůže, protože mu lékaři kvůli jeho zdravotnímu stavu zakázali cestovat letecky. Poslední videokonferenčního zasedání představitelů zemí Severoatlantické aliance se zúčastnili premiér s prezidentem společně. 

Bruselský summit NATO se bude zabývat válkou na Ukrajině a pomoci zemi, která čelí ruské agresi. Polský premiér Mateusz Morawiecki v pátek uvedl, že na něm podá formální žádost o vyslání mírové mise na Ukrajinu. O návrhu hovořil minulý týden při návštěvě Kyjeva i polský vicepremiér Jaroslaw Kaczyński. Proti vyslání takové mise se však ohradil německý kancléř Olaf Scholz.

Premiér Fiala v pátek avizoval, že chce o podpoře polského návrhu debatovat právě se Zemanem a členy vlády. Vicepremiér a ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) v neděli v CNN Prima News uvedl, že by vyslání mírové mise na Ukrajinu po ruské invazi mohlo mít smysl. Musí být ale řádně právně definovaná a konzultována s OSN.