Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Prezident odjel na rozlučkovou cestu na Slovensku, v Tatrách povečeřel s Čaputovou

Prezident Miloš Zeman zhruba měsíc před skončením svého druhého prezidentského mandátu. odjel na rozlučkovou návštěvu Slovenska. Zahájil ji večeří s prezidentkou Zuzanou Čaputovou ve Vysokých Tatrách. Slovenská prezidentka od Zemana dostala ručně broušený flakón, náušnice i náhrdelník. Čaputová pak Zemanovi věnovala tradiční slovenské delikatesy a album s fotografiemi z jejich společných setkání.

 

Zeman při setkání vyjádřil naději, že dobrá úroveň vztahů mezi Českou republikou a Slovenskem bude pokračovat i s jeho nástupcem v úřadu Petrem Pavlem. „Věřím, že i s mým nástupcem bude pokračovat velmi dobrá česko-slovenská spolupráce,“ řekl prezident. Dodal, že Pavla sice ve volbě nepodporoval, ale přeje mu, aby byl úspěšný v zájmu Česka. Čaputová řekla, že vnímá svou hodnotovou a názorovou blízkost s Pavlem a očekává dobrou spolupráci.

Čaputová připomněla, že se s českým prezidentem setkávala v nelehkém období. Přiznala i to, že někdy měli rozdílné názory, ale dodala, že si vždy mohli s českým prezidentem promluvit. Na Zemanovi v této souvislosti ocenila otevřenost a vzájemný respekt. Odcházejícímu prezidentovi popřála, aby se po konci v politice mohl věnovat tomu, nač se mu v době výkonu mandátu nedostávalo času.

Zeman naopak slovenské prezidentce poděkoval za návštěvu během své předloňské hospitalizace. Vyzdvihl zejména její „lidskost“. Mnozí ho totiž podle něj tehdy odepsali jako fyzickou i politickou mrtvolu. Dodal, že ve svém 33 let trvajícím politickém životě se potkal s politiky, kteří lidskost neměli. „Je zajímavé, že tito politici špatně skončili,“ doplnil Zeman.

Zeman se také vyjádřil k senátorům, kteří v době jeho hospitalizace diskutovali o možném odebrání pravomocí. „Jistá skupina senátorů mě chtěla z důvodu mé nemoci sesadit. Tehdy jsem to označil jako hyenismus. Lvi proti hyenám nemají úspěch, proto neuspěli,“ řekla česká hlava státu.