Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Prezident odletěl na pracovní návštěvu Slovinska, zúčastní se summitu Iniciativa tří moří

Prezident Miloš Zeman dnes odpoledne zahájil dvoudenní oficiální návštěvu Slovinska. V Lublani se zúčastní summitu takzvaného Trojmoří a bude se snažit podpořit vybudování kanálu mezi Dunajem a Odrou. Prezidenta jako obvykle doprovází podnikatelská delegace pod vedením prezidenta Hospodářské komory Vladimíra Dlouhého.

Projekt Trojmoří sdružuje státy, které leží mezi Jadranem, Baltem a Černým mořem. Iniciativa tří moří vznikla v roce 2016. Jejím cílem je ve střední a východní Evropě zajistit politickou podporu významným přeshraničním projektům v energetice, dopravě nebo digitální komunikaci, a zlepšit tak dopravní spojení, posílit energetickou bezpečnost a hospodářsky posílit východní část Evropské unie. Členy je dvanáct zemí střední a východní Evropy.

Slovinský summit je čtvrtým setkáním členských zemí. Loni v Bukurešti Trojmoří přijalo seznam téměř stovky prioritních projektů, na které by se měl spolek zaměřit. Česká republika a Polsko mezi ně navrhli stavbu kanálu Dunaj–Odra–Labe, který Zeman dlouhodobě podporuje. Podle Pražského hradu česká delegace, ve které je i ministr dopravy Vladimír Kremlík (za ANO), projekt představí na podnikatelském fóru.

Dvacetičlennou podnikatelskou delegaci tvoří mimo jiné firmy působící v oblastech prodeje manipulační techniky, námořní přepravy nebo výroby nano čisticích prostředků, ale také advokátní kanceláře, překladatelé právních dokumentů nebo firmy zaměřené na vývoj pokladních a řídicích systémů v ropném a plynárenském průmyslu.

V závěru dnešního dne se pak Miloš Zeman zúčastní společné večeři státníků se slovinským prezidentem Borutem Pahorem.