Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Prezident odletěl na týdenní návštěvu Číny, doprovází jej 60 zástupců českého průmyslu

Prezident Miloš Zeman dnes odletěl na svou již pátou návštěvu Číny, účelem cesty je především ekonomická diplomacie. V plánu je setkání s čínským prezidentem Si Ťin-Pchingem a vicepremiérkou Sun Čhun-lan. Prezidenta doprovází 60členná podnikatelská delegace a také slavný hokejista Jaromír Jágr a fotbalista Pavel Nedvěd. Součástí výpravy je i několik současných i končících ministrů Babišovy vlády.

První den návštěvy má prezident v plánu schůzky s představiteli CITIC a Bank of China. Podle prezidentova kancléře Vratislava Mynáře bude podepsáno memorandum, ve kterém se Bank of China zaváže do dvou až tří let v ČR investovat „miliardy eur“ do českých podniků zastřešených Hospodářskou komorou. Kam budou peníze směřovat, bude záležet na rychlosti a zájmu firem, poznamenal. Český prezident by rád viděl mezi velkými čínskými investory v ČR například firmu Huawei. V Pekingu se právě se zakladatelem a generálním ředitelem této firmy Ženem Čeng-fejem setká.

V pátek a v sobotu se Zeman zúčastní summitu k projektu takzvané nové Hedvábné stezky. V rozhovoru pro čínskou státní televizi CCTV řekl, že bude prosazovat, aby stezka vedla přes Českou republiku například do Německa. Původní plány projektu se zapojením Česka nepočítaly.

V neděli má Miloš Zeman naplánovanou schůzku s prezidentem Si Ťin-Pchingem. Schůzky se zúčastní také české sportovní hvězdy Jaromír Jágr a Pavel Nedvěd, kteří prezidenta doprovázejí. Účast Jágra je podle kancléře Mynáře spojena s přípravou zimních olympijských her v Číně v roce 2022 a „velké poptávce po těchto osobnostech zimních sportů“.  K čínskému prezidentovi se Zemanem půjde i finančník a uhlobaron Pavel Tykač, který se v Pekingu setká s prezidentem čínské energetické firmy China Huaneng Group.

Na závěr své cesty se Zeman zúčastní otevření veletrhu Peking expo, který se bude věnovat udržitelnému rozvoji a životnímu prostředí. V Zemanově delegaci jsou proto také ministři životního prostředí Richard Brabec, kultury Antonín Staněk a zemědělství Miroslav Toman. Cesty se účastní také končící ministr dopravy Dan Ťok a ministryně průmyslu a obchodu Marta Nováková.