Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Prezident odmítl jmenovat kandidátku Zikmundovou do funkce viceprezidentky NKÚ

Prezident Miloš Zeman odmítl jmenovat kandidátku Simeonu Zikmundovou do funkce viceprezidentky Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ). Své rozhodnutí zdůvodnil jejími dle svých slov nedostatečnými morálními vlastnostmi a zkušenostmi. Zikmundová měla nahradit dosavadní viceprezidentku Zdeňku Horníkovou, které letos na jaře skončil mandát. 

„Jsem přesvědčen, že zkušenosti a morální vlastnosti, které Simeona Zikmundová nabyla a projevila v době působení Ing. Františka Dohnala jako prezidenta Nejvyššího kontrolního úřadu, a to v letech 2008 a 2009 jako jeho poradkyně a v letech 2009 až 2012 jako ředitelka správní sekce až do jejího odvolání z této funkce, nejsou těmi, které má ustanovení § 10 odst. 1 písm. a) zákona o Nejvyšším kontrolním úřadu na mysli, a proto ji do funkce viceprezidentky Nejvyššího kontrolního úřadu nejmenuji,“ stojí v dopise určeném předsedkyni Sněmovny Markétě Pekarové Adamové, který Hrad zveřejnil.

Premiér Petr Fiala s jejím nejmenováním nesouhlasí. Uvedl, že nevidí objektivní důvody pro její odmítnutí. “Objektivní důvody pro nejmenování paní Zikmundové nevidíme. Jsme přesvědčeni, že odmítnutí nominace Sněmovny musí být řádně a detailně odůvodněno. V rámci koalice budeme v příštím týdnu řešit další postup,” uvedl dnes Fiala. Podle předsedkyně Sněmovny Markéty Pekarové Adamové (TOP 09) ale strany koalice Spolu na nominaci Zikmundové trvají.

„Prezident Zeman se zjevně rozhodl závěrečnou fázi svého mandátu definovat překvapivými personálními rozhodnutími. Na nominaci paní Zikmundové každopádně i nadále trváme,“ konstatovala Pekarová Adamová.