Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Koronavirus v ČR

Prezident odmítl vyhlásit kvůli koronaviru amnestii, návrh považuje za škodlivý

Minulý týden zaslal advokát Petr Toman prezidentu Zemanovi podnět k vyhlášení amnestie. Svůj návrh zdůvodnil tím, že by to zmírnilo problémy rodin, jejichž jeden člen je ve vězení kvůli méně závažným proviněním. Tématem se zabývalo i ministerstvo spravedlnosti, prezident však amnestii vyhlásit odmítl.

Dopis v pátek zveřejnil Advokátní deník. “Zvažte prosím využití vašich pravomocí ke zmírnění současných problémů rodin, jejichž členové vykonávají trest odnětí svobody za méně závažná provinění a nemohou se o ně starat a v tomto složitém období jim pomáhat,” uvedl v dopise Toman. 

Advokát upozornil na to, že cílem by nebylo hromadné propouštění vězňů, ale pouze těch s nejmírnějšími tresty. Například navrhl, aby Zeman prominul tresty lidem, kteří byli odsouzeni za úmyslné trestné činy na méně než rok nebo za nedbalostní trestné činy nejvýše na dva roky. Prominout by také mohl podle právníka některé podmíněné tresty, peněžité tresty či tresty domácího vězení a obecně prospěšných prací. Návrh také zmiňoval zastavení části trestních stíhání.

Prezidentův tiskový mluvčí Jiří Ovčáček uvedl, že podnět Zeman obdržel od advokátní kanceláře Toman, Devátý a Partneři. „Prezident republiky tento podnět odmítl, protože je na rozdíl od svých dvou předchůdců zásadním odpůrcem plošné amnestie,“ uvedl Ovčáček. Odkázal tak na amnestie předchozích prezidentů Václava Havla a Václava Klause. „Kromě toho (prezident) tento podnět považuje za škodlivý vzhledem k současné epidemiologické a ekonomické situaci,“ dodal mluvčí.