Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Prezident odvolal z funkce ministra dopravy Kremlíka, řízením resortu pověřil Havlíčka

Prezident Miloš Zeman dnes odvolal z funkce ministra dopravy Vladimíra Kremlíka (ANO). Vyhověl tak návrhu premiéra Andreje Babiše, který ministra potrestal za předraženou zakázku na e-shop s elektronickými dálničními známkami. Řízením resortu byl pověřen současný ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (ANO).

„Prezident republiky pověřil s účinností od 24. ledna 2020 řízením Ministerstva dopravy místopředsedu vlády a ministra průmyslu a obchodu Karla Havlíčka,“ informoval mluvčí Pražského hradu Jiří Ovčáček. Rozhodnutí o pověření Havlíčka Zeman ministrovi zašle písemně. „Bylo zvoleno doručení písemného rozhodnutí prezidenta republiky, což je zcela legitimní způsob pověření,“ dodal mluvčí.

Změnu ve vládě v pondělí navrhl premiér Babiš kvůli kritizované zakázce na prodej a správu elektronických dálničních známek, které mají být zavedeny od příštího roku. Kremlík podle něj manažersky zakázku nezvládl. Předseda vlády počítá s tím, že Havlíček bude řídit ministerstvo dopravy až do konce funkčního období současné vlády. Havlíčka by měl Babiš uvést do úřadu v pátek po svém návratu z cesty do Izraele.

V souvislosti s pověřením Havlíčka řízením dvou ministerstev premiér Babiš připomněl svůj plán oba resorty v budoucnu sloučit. Zdůraznil, že mezi oběma úřady existují významné synergie. Logiku by podle předsedy vlády mělo spojení ministerstev průmyslu a obchodu, dopravy a pro místní rozvoj. Spojení by si uměl představit také u ministerstev práce a sociálních věcí a ministerstva zdravotnictví.