Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Prezident odvolal ministra kultury Antonína Staňka, demisi přijal po dvou měsících

Prezident Miloš Zeman odvolal ministra kultury Antonína Staňka (ČSSD) k 31. červenci. Učinil tak dva měsíce po návrhu na jeho odvolání ze strany premiéra Babiše. Prezident Staňkovi poděkoval za práci a odhalení zneužívání veřejných prostředků. ČSSD navrhuje místo Staňka na ministerstvo Michala Šmardu, s jeho jmenováním však prezident stále váhá.

„Prezident republiky poděkoval doc. Antonínu Staňkovi za jeho práci, zejména za péči o záchranu kulturních památek, a za odhalení zneužívání veřejných prostředků v resortu ministerstva kultury,“ informoval o přijetí demise Zemanův tiskový mluvčí Jiří Ovčáček.

„V této souvislosti prezident republiky očekává, že dvě trestní oznámení, která ministr kultury doc. Antonín Staněk podal, budou pečlivě prošetřena,“ dodal mluvčí.

Staněk podal demisi v polovině května, prezident ji ale nepřijal. Zeman argumentoval tím, že Staněk odhalil zneužívání veřejných prostředků a neměl by za to být trestán. Babiš následně na žádost ČSSD navrhl odvolání ministra a současně jmenování místopředsedy ČSSD Michala Šmardy. Prezident ale oznámil, že Šmardově jmenování rozhodne až v půlce května.

Premiér Andrej Babiš avizoval, že dočasným řízením resortu pověří náměstkyni Kateřinu Kalistovou. Poté ovšem zjistil, že na to nemá dostatečné kompetence. Náměstka či náměstkyni mohl totiž před svým odchodem z úřadu pověřit pouze dosavadní ministr Antonín Staněk.