Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Prezident odvolal ministra zahraničí Petříčka, resort dočasně povede vicepremiér Hamáček

Prezident republiky Miloš Zeman dnes na návrh premiéra Babiše odvolal z funkce ministra zahraniční Tomáše Petříčka (ČSSD). Vedením resortu dočasně pověřil ministra vnitra Jana Hamáčka (ČSSD). Petříčkovo místo v Černínském paláci by měl zaujmout stávající ministr kultury Lubomír Zaorálek (ČSSD), jehož by měl na ministerstvu kultury nahradit poslanec Jan Birke (rovněž ČSSD). 

„Jan Hamáček chce mít jako znovuzvolený předseda strany jednotný tým. Nezaznamenal jsem kritiku konkrétních kroků nebo konkrétních politik Ministerstva zahraničních věcí pod mým velením. Vnímám, že je to politické rozhodnutí nového vedení ČSSD a já ho respektuji,“ komentoval své odvolání Tomáš Petříček.

Na Petříčkovo odvolání ovšem dlouhodobě tlačil i prezident Zeman. Ministr se v řadě oblastí míjel s názory Hradu, v poslední době se jednalo především o využívání v EU neschválených čínských a ruských vakcín proti covidu-19 a možné zapojení ruské strany do dostavby jaderné elektrárny Dukovany.

„Můžu potvrdit, že jsem byl opakovaně ve sporu s prezidentem Zemanem, kvůli z mého pohledu zásadním otázkám, jako jsou třeba Dukovany – největší strategický projekt v novodobé historii samostatné České republiky, ale také jsem jasně říkal, že bychom neměli používat vakcínu, která u nás není řádně registrovaná,“ shrnul Petříček.