Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Prezident opětovně vyjádřil podporu zahraničních misí českých vojáků

Při příležitosti 100. výročí vzniku Generálního štábu Armády České republiky vystoupili s projevem mimo jiné předseda senátu Jaroslav Kubera, premiér Andrej Babiš a prezident Miloš Zeman.  Vrchní velitel armády především zdůraznil důležitost českých vojáků na zahraničních misích, kde kromě klasických vojenských misí plní česká armáda často úlohu instruktorů místních bezpečnostních složek. Zároveň také připomněl a uctil památku 14 mužů, kteří dosud v zahraničních misích položili své životy.

Prezident po mnohá léta čelí negativním ohlasům za jeho podporu účasti českých vojáků v zahraničních misích, ale navzdory tomuto faktu zůstává ve svém postoji neoblomný. Zapojení českých vojáků do zahraničních misí je dle Zemana velmi důležité a ukazuje tak, že české vojenské síly nejsou jenom bojeschopné, ale zároveň i bojující.

Dle prezidenta tak česká armáda dokazuje, že navzdory velké ráně, kterou utrpěla především po rozpadu ČSSR, zůstává důležitým a platným členem mezinárodních organizací. Zároveň prezident přislíbil dodržení 2 % podílu HDP jakožto výdaje na obranu, jenž stanovují závazky České republiky vůči NATO.

Premiér ve svém projevu zdůraznil, že je třeba masivně zbrojit. Dále se vyjádřil velmi kriticky k současné politice NATO a k jeho potenciální neschopnosti v případě obrany Evropy. Tuto domněnku demonstroval na současném vztahu NATO k Turecku. Babiš zdůraznil, že velmi agresivní počin Turecka zůstal doposud bez větších reakcí, což je dle předsedy vlády nemyslitelné.