Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Prezident v pátek přijal premiéra Babiše, v Lánech řešili koronavirus a ošetřovné

Premiér Andrej Babiš (ANO) dorazil v pátek v podvečer do Lán za prezidentem Milošem Zemanem. Jednali o opatřeních proti koronaviru. Babiš ocenil Zemanovy kontakty v Číně, díky kterým už má Česko zdravotnický materiál, Zeman zase pochválil vládu za razantní opatření.

„Má velkou zásluhu na tom, že přednostně dostáváme materiál z Číny,“ prohlásil Babiš. Zemanovy styky podle něj do České republiky v době epidemie koronaviru dostat ochranné pomůcky. Premiér komentoval také páteční slova náměstka ministra zdravotnictví Romana Prymuly, že by se měly zrušit slevové akce. Podle něj to není dobrý nápad. „Já jsem mu víckrát říkal, ať je ve svých vyjádřeních zdrženlivý, aby lidi neděsil,” řekl Babiš.

Prezident Miloš Zeman zopakoval, že vládu v jejích krocích plně podporuje. „Podporuji opatření vlády a Bezpečnostní rady státu. Podívejte se, nikdo z nás by nechtěl, abychom dopadli jako v Itálii,“ prohlásil již v minulosti Zeman.

Tématem schůzky byl i zákon o ošetřovném. Kvůli němu se sejde Poslanecká sněmovna mimořádně v úterý. Následně by ho měl schválit Senát a podepsat právě Zeman. Vláda chce, aby nárok na ošetřovné měly také osoby samostatně výdělečně činné, a to ve výši 424 korun na den.