Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Prezident Pavel by byl pro snížení věkové hranice u prvovoličů na 16 let

Prezident Petr Pavel by pravděpodobně byl pro snížení věkové hranice u prvovoličů ze současných 18 na 16 let. Mladí lidé podle jeho zkušeností mají dostatečný přehled o situaci v zemi a rozhodně by neznamenali u volebních uren bezpečnostní riziko. Prezident to v úterý řekl během besedy v Gymnáziu Petra Bezruče ve Frýdku-Místku, které navštívil během svého dvoudenního pobytu v Moravskoslezském kraji.
 
Pavel uvedl, že za poslední čtyři roky absolvoval řadu besed se studenty středních škol po celé republice. Během nich dospěl k názoru, že mladí lidé mají dostatečný přehled o dění v zemi. “Často větší než generace jejich rodičů, kteří už mnohdy na věci veřejné z různých důvodů rezignovali,” řekl. Dodal, že šestnáctiletí voliči by podle něj nebyli hrozbou pro český volební systém. Domnívá se, že by tomu bylo spíše naopak.
 
Názor, že se mladí pořád sedí na sociálních sítích a nic jiného je nezajímá, označil za zjednodušující. „Ti, kteří to říkají, si neuvědomují, že mladí na sociálních sítích sledují a probírají to, co my sledujeme z jiných zdrojů. Několikrát mě překvapilo, že studenti ve školách řekněme v odlehlejších částech země mají přehled o tom, kdo z politiků se k jakému problému staví. Dost často jsem nabyl dojmu, že mají větší zájem o dění a přehled než generace jejich rodičů,“ řekl Pavel.
 
V Česku o snížení hranice u obecních voleb hovořili před lety například zástupci STAN či Strany zelených. Aktivní volební právo od 16 let mají obyvatelé Nikaragui, Brazílie či Rakouska. Obyvatelé Malty, Estonska mohou v 16 letech volit v komunálních volbách. “V některých zemích to takhle je, takže nemusíme vymýšlet nic specificky českého, můžeme se inspirovat,” dodal prezident.