Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Prezident Pavel jmenoval náčelníkem své vojenské kanceláře generála Radka Hasalu

Prezident Petr Pavel jmenoval podle očekávání do funkce náčelníka své vojenské kanceláře brigádního generála Radka Hasalu. Funkce se ujme od 1. dubna, sdělila prezidentova mluvčí Markéta Řeháková. Hasala ve vojenské kanceláři ani u Hradní stráže neplánuje žádné zásadní změny, řekl. Na Hradě bude spolupracovat i se svým předchůdcem generálporučíkem Janem Kašem, který odešel do civilu a ve vojenské kanceláři zůstane jako občanský zaměstnanec.

Za jeden ze dvou hlavních pilířů funkce náčelníka vojenské kanceláře Hasala označil řízení Hradní stráže a zajištění protokolárních akcí konaných na Pražském hradě, za druhý považuje podporu prezidenta jako vrchního velitele ozbrojených sil. Chce pro něj představovat propojení s vedením armády. S náčelníkem generálního štábu Karlem Řehkou i jeho zástupci se již domluvil na pravidelných i akutních schůzkách.

Mezi úkoly náčelníka vojenské kanceláře patří příprava podkladů pro prezidenta, týkající se například jmenování generálů, profesorů vojenských škol nebo rektorů Univerzity obrany. Před cestami do regionů bude ve spolupráci s armádou připravovat případné návštěvy posádek.

Do jeho působnosti spadá také Hradní stráž, jejíhož velitele jmenuje či odvolává. Změnu na tomto postu, který nyní zastává plukovník Jaroslav Ackermann, neplánuje. „Není k tomu žádný důvod,“ poznamenal. Podotkl, že oproti jednotkám, u kterých v minulosti působil, jsou činnost a funkce Hradní stráže specifické. S jejím chodem se proto v současné době seznamuje.

Čtyřiapadesátiletý Hasala dosud působil na pozici zástupce náčelníka generálního štábu jako inspektor Armády ČR. K Vojenské kanceláři prezidenta republiky byl přidělen již před několika týdny ministryní obrany Janou Černochovou (ODS), aby se na její vedení mohl připravit. S Pavlem ho pojí spolupráce z minulosti, kdy mu v Bruselu jako předsedovi Vojenského výboru NATO vedl kabinet. Má zkušenosti i ze zahraničního nasazení, nasazen byl v Afghánistánu a v druhé polovině roku 2022 velel výcvikové misi Evropské unie (EUTM) v Mali.