Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Prezident Pavel jmenuje tři nové ústavní soudce – Zemanovou, Wintra a Baxu

Prezident Petr Pavel dnes na Pražském hradě jmenuje tři nové ústavní soudce – Danielu Zemanovou, Jana Wintra a Josefa Baxu. Všechny tři Pavlovy kandidáty schválil minulý týden Senát. Prezidenta ale již nyní čeká hledání dalšího kandidáta do Ústavního soudu, soudci Vladimíru Sládečkovi totiž uplynulo funkční období v neděli.

Bývalý předseda Nejvyššího správního soudu Josef Baxa, profesor ústavního práva Jan Wintr a bývalá prezidentka Soudcovské unie Daniela Zemanová prošli nakonec v Senátu hladce, přestože s Baxou a Zemanovou nesouhlasil ústavně-právní výbor horní komory parlamentu. Noví soudci v patnáctičlenném týmu ústavních soudců obsadí místa po Jaroslavu Fenykovi, Janu Filipovi a Miladě Tomkové, jejichž desetiletý mandát skončil 3. května.

Pavel je přesvědčen, že všichni tři noví soudci jsou zárukou, že Ústavní soud bude složený z různorodých osobností s vysokou morální integritou, kompetencí a schopností odolávat všem možným tlakům. „Mým cílem bylo, aby byl proces výběru ústavních soudců transparentní a zakládal se na posuzování odborných kritérií, nikoli politických tlaků,“ uvedl prezident. Premiér Petr Fiala je rád, že se v Senátu našla široká shoda a Ústavní soud bude doplněn a může tak plnit svoji důležitou funkci.

Baxa a Wintr slíbili před senátory ochranu ústavních hodnot, stejně jako zdrženlivost a srozumitelnost v rozhodování. Zemanová zdůraznila odpovědnost a pokoru v soudcovském rozhodování. „Nikdy jsem nezastávala mechanickou interpretaci právní normy, vycházející bezvýhradně z textu, ale nikdy jsem ani nezastávala aktivistický přístup, vycházející z libovůle soudce. Oba tyto extrémy považuji za vysloveně škodlivé,“ prohlásila.