Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Prezident Pavel podepsal novelu lex Ukrajina, zpřísní se podmínky pro podporu uprchlíků

Prezident Pavel dnes podepsal trojici zákonů, kromě dalších zejména novelu opatření v oblasti zaměstnanosti a oblasti sociálního zabezpečení pro Ukrajince, kteří zamířili do České republiky, jíž se zkráceně říká „lex Ukrajina“. Od července se zpřísní podmínky pro nárok na humanitární dávku, příspěvek na ubytování Ukrajinců v domácnostech a bezplatné nouzové ubytování. Změny mají podle kabinetu zvýšit podíl Ukrajinců na hrazení životních nákladů a přispět k jejich začlenění do společnosti.

Nárok na humanitární dávku a její výše se budou podle novely odvíjet prvních pět měsíců od udělení dočasné ochrany od životního minima. Po této době budou nárok a výše dávky navázány na existenční minimum s výjimkou lidí, kteří například kvůli věku, péči o malé dítě, invaliditě nebo studiu nemohou pracovat. Při posuzování nároku na dávku a její výši budou úřady vycházet z příjmů žadatele v Česku i v cizině a z jeho majetkových poměrů v Česku. Nadále bude ale možné i čestné prohlášení.

V současnosti činí měsíční humanitární dávka prvního půl roku 5 000 korun na osobu, následně odpovídá životnímu minimu. Úřady zjišťují od druhého měsíce sociální, příjmovou a majetkovou situaci žadatele.

Novela také omezí dobu bydlení běženců v bezplatném nouzovém ubytování. Taková obydlí budou moci využívat nejvýše 150 dnů, výjimku dostanou takzvané zranitelné osoby. Za vyčerpání hrazené lhůty se bude pokládat podle předlohy odmítnutí nabídnutého ubytování nebo jeho opuštění na víc než deset dnů bez vědomí provozovatele. 

Možnost příspěvku pro solidární domácnost novela zachová jen pro případy, v nichž lidé ubytovávají běžence u sebe doma. Stát už nebude posílat peníze těm poskytovatelům ubytování, kteří Ukrajincům dali k obývání celý byt. Uprchlíci si mají náklady hradit sami.