Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Prezident Pavel přijal na Pražském hradě britského prince Edwarda, zašli i „na jedno“

Prezident Petr Pavel dnes v Trůnním sále Pražského hradu přijal britského prince Edwarda, bratra krále Karla III. Oba muži se nesetkali poprvé, už v úterý po princově příjezdu Pavel pozval Edwarda do pražské Malostranské besedy hezky po česku „na jedno pivo“. Edward v Česku pobyde do čtvrtka, hlavním bodem jeho návštěvy je Mezinárodní cena vévody z Edinburghu (Duke of Edinburgh – DofE) pro studenty.

Z Pražského hradu zamířil Edward do asi třítisícové obce Vestec nedaleko Prahy, kde loni vznikla stromová alej k příležitosti nedožitých 100. narozenin prince Philipa, Edwardova otce a manžela zesnulé královny Alžběty II. Vévoda z Edinburghu v aleji zasadil poslední strom a uctí tak památku svého otce, který byl mimo jiné zakladatelem Mezinárodní ceny DofE.

Do Prahy ale princ dorazil především na Mezinárodní cenu vévody z Edinburghu, kterou založil jeho otec a předchozí držitel titulu vévoda z Edinburghu. Program v Česku funguje od roku 1995, jeho účastníci si stanoví cíle z oblasti dobrovolnictví nebo pohybových aktivit, které následně plní. Plnit je mohou v rozmezí šesti až osmnácti měsíců, přičemž platí, že čím déle program studenti plní, tím vyšší ocenění dostanou.

Dvaačtyřiceti úspěšným absolventům nejvyšší kategorie DofE Edward odpoledne v Senátu předal zlatou medaili.

„Program umožňuje osobnostní rozvoj všem mladým lidem. Posiluje jejich odhodlání, vytrvalost, odpovědnost,“ uvedl výkonný ředitel českého DofE Tomáš Vokáč. Návštěvu prince Edwarda označil za odměnu nejen pro účastníky programu, ale i pro učitele, kteří se DofE věnují ve svém volném čase. „Je to také ocenění odhodlání ředitelů, podporovatelů i partnerů, jež společně s námi věří v sílu neformálního vzdělávání a učení,“ dodal.