Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Prezident Pavel s první dámou Evou budou v Praze obývat historickou Lumbeho vilu

Historické sídlo českých prezidentů Lumbeho vila se stane na dalších pět let pražským domovem i nového prezidenta Petra Pavla a jeho manželky Evy. Pavel dříve oznámil, že na víkendy by rád jezdil do svého domova v Černoučku na Litoměřicku. Na bydlení ve zbytku týdne favorizuje Lumbeho vilu nedaleko Jeleního příkopu, ve které pobývali Klaus a zpočátku i Zeman. V poslední době Lumbeho vilu využívala Zemanova manželka Ivana.
 
Definitivně rozhodnuto podle Pavla ještě není, ale „ze všech pohledů by to asi bylo optimální. Je to krásné prostředí, je to v blízkosti Hradu, takže dostupnost do práce je velice rychlá. A zároveň to splňuje všechna kritéria z hlediska bezpečnosti,” uvedl. Považoval by za plýtvání prostředky, pokud by se měly vydávat peníze na zabezpečení nového objektu. 
 
Pro prezidentské bydlení se totiž nabízí v areálu Pražského hradu i tzv. prezidentský domeček, známý také jako Husákův domek. Bydleli v něm všichni komunističtí prezidenti, ale také první československý prezident Tomáš Garrigue Masaryk. 
 
„To je v podstatě zámeček, něco jako menší hotel, kde je minimálně 20, 30 místností. To není bydlení pro jeden pár. Já bych si tam připadal naprosto nepatřičně. Je to zařízení, které je po rekonstrukci, není tam žádný nábytek, což samozřejmě není překážkou. Ale je to ve veřejné části zahrady, takže z hlediska bezpečnosti to nenaplňuje kritéria, ale hlavně si myslím, že nemá smysl vykládat obrovské prostředky na zajištění dalšího velkého objektu,“ uvedl Pavel. Dokáže si představit smysluplnější způsob využití objektu.
 
V Lumbeho vile každopádně plánuje prezidentský pár změnu interiéru, zejména by chtěli prostor zesvětlit. „Bohužel asi měla paní Zemanová, která tam žila před námi, trochu jiný vkus, takže to prostředí působí trochu depresivně. Takže bychom ho rádi trochu osvětlili. A pokud se nám to podaří, tak tam budeme rádi přes týden bydlet,“ poznamenal Pavel.