Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Prezident Pavel se dnes stěhuje na Hrad, úřadovat bude z kanceláře svých předchůdců

Prezident Petr Pavel se dnes přestěhoval z Hrzánského paláce na Pražský hrad, odpoledne by již měl začít využívat svou novou kancelář. Prostory určené pro prezidenta, první dámu a kancléřku již byly zkontrolovány proti případným odposlechům a jsou nyní v pořádku. Kvůli stěhování se dnes nebude konat pravidelná pondělní tisková konference, uvedla prezidentova mluvčí Markéta Řeháková.
 
Hrzánský palác nedaleko Pražského hradu zapůjčila Petru Pavlovi po jeho zvolení vláda, využíval ho od přelomu ledna a února. Zůstal v něm i po své inauguraci, která se konala 9. března. Důvodem je obava z možných odposlechů na Hradě. Prostory proto nechal bezpečnostně zkontrolovat příslušnými státními institucemi. Již dříve řekl, že na Hradě bude používat stejnou kancelář jako jeho předchůdci Miloš Zeman, Václav Klaus i Václav Havel.
 
Podle Pavlovy mluvčí Řehákové jsou hradní prostory kontrolovány postupně, prověřeny byly už třeba místnosti určené pro prezidenta, první dámu Evu Pavlovou a kancléřku Janu Vohralíkovou. Podle Řehákové jsou nyní prostory v pořádku, na zprávu o kontrole od příslušných státních úřadů ale zatím tým prezidenta čeká.
 
Kontroly a úpravy se týkají také Lumbeho vily, kde bude prezidentský manželský pár pobývat v pracovní dny. V domě je podle prezidenta potřeba vymalovat a případně změnit nábytek. Minulé pondělí avizoval, že příprava je otázkou několika týdnů. O víkendech by podle dřívějších vyjádření Pavel rád jezdil do svého domova v Černoučku na Litoměřicku.
 
Petr Pavel od počátku kampaně slibuje, že se Hrad více otevře a zpřístupní české veřejnosti. Tomu by mohly prospět i méně přísné bezpečnostní kontroly, například odstranění bezpečnostních rámů. „Domlouval jsem se s policejním prezidentem a ministrem vnitra, kdy bude nová zpráva hodnotící bezpečnostní situaci, ta by měla být na přelomu března a dubna a pak se přejde k úpravě,“ uved prezident. Podle Pavla je totiž nutné myslet na to, jak moc je situace závažná a že zrovna v době, kdy se opatření zaváděla, tak situace závažná opravdu byla.