Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Prezident Pavel se kvůli valorizace důchodů setkal se zástupci ANO. Novelu nakonec podepsal

Prezident Petr Pavel dnes ráno absolvoval schůzku se zástupci hnutí ANO, aby si vyslechl argumenty proti snížení valorizace důchodů. První místopředseda opozičního hnutí ANO Karel Havlíček po setkání uvedl, že prezident Petr Pavel ještě není definitivně rozhodnut o postoji ke sporné vládní novele. Na odpolední tiskové konferenci nakonec Pavel oznámil, že novelu podepíše.

Havlíček uvedl, že prezidentovi společně se šéfkou poslaneckého klubu ANO Alenou Schillerovou sdělili argumenty ekonomického, sociálního i ústavně-právního charakteru. „Zdůraznili jsme, že i když se můžeme přít na různých úrovních o ekonomických parametrech, tak bychom měli respektovat ústavu a neměli bychom dopustit to, že bude Ústavní soud řešit za politiky to, že nebyli schopní se dohodnout,“ poznamenal Havlíček.

Petr Pavel uvedl, že problém nemá vyloženě dobré řešení, ale pouze špatné a méně špatné. „Ať už moje rozhodnutí bude jakékoli, tak vždycky se negativně dotkne poměrně velké skupiny lidí,“ podotkl. Záležitost se podle něj nedotkne pouze důchodců, ale i dalších občanů, kteří jsou v tíživé sociální a ekonomické situaci, jako jsou samoživitelé nebo lidé s postižením.

Poukázal také na to, že zvýšení důchodů podle původního valorizačního mechanismu zvýší základy, ze kterých se budou vypočítávat další důchody. „A to samozřejmě bude znamenat ohrožení rozpočtu pro všechny občany této země,“ doplnil. Připomněl rovněž, že se ústavní právníci neshodnou na tom, jak by se k otázce postavil Ústavní soud, na který se chce obrátit opozice. Řekl, že pokud by ústavní soudci novelu odmítli, Česko by se dostalo do komplikované právní, ale i ekonomické situace.

Důchody mají při mimořádné červnové valorizaci vzrůst podle novely v průměru o 760 korun. Podle nyní platných zákonných pravidel by to bylo průměrně o 1770 korun. Kabinet snížení zdůvodňuje snahou o stabilizaci veřejných financí v letošním roce i v dalších letech.