Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Prezident Pavel se svými spolupracovníky se na Hrad kompletně přesune do konce března

Prezident Petr Pavel na dnešní tiskové konferenci ve svém dočasném působišti v Hrzánském paláci oznámil, že celá jeho kancelář a všichni spolupracovníci se přestěhují na Pražský hrad do konce března. Prostory na Hradě se nyní kontrolují a připravují, stejně jako Lumbeho vila, kde by měl Pavel bydlet ve všední dny. Příprava soukromého prezidentského ubytování je podle něj záležitostí několika týdnů.

Pavel již před prezidentskou inaugurací avizoval, že před přesunem na Hrad bude chtít nechat prostory prezidentského sídla prohlédnout. V rozhovoru pro týdeník Respekt v únoru řekl, že prostředí na Hradě považuje za nevyhovující z bezpečnostního hlediska a obává se mimo jiné odposlechů. “Příprava kanceláří a prostor probíhá, nejen bezpečnostně-technická, kterou provádějí orgány, které jsou k tomu určeny,” řekl dnes Pavel novinářům.

Celá kancelář by měla fungovat na Hradě do konce března, uvedl Pavel. Připravuje se podle něj také Lumbeho vila. Pavel před týdnem ČTK řekl, že pokud se ji podaří díky vybavení prosvětlit, bude v ní přes týden s manželkou Evou rád bydlet. “Je potřeba tam vymalovat, možná trochu změnit nábytek. Je to otázka několika týdnů,” uvedl dnes Pavel. O víkendech by podle dřívějších vyjádření Pavel rád jezdil do svého domova v Černoučku na Litoměřicku.

Na tiskové konferenci prezident také zmínil, že jmenuje Zemanem odmítnuté profesory. Zároveň tento týden obešle 23 institucí, aby mu předložily kandidáty na nové ústavní soudce. Návrhy bude probírat konzultační panel, který povede ústavní právník Jan Kysela. Ústavní soudce hodlá jmenovat ve chvíli, kdy bude panovat shoda mezi Senátem a jeho konzultačním panelem.