Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Prezident Pavel se zúčastnil pietní akce v Letech. V soužití s Romy jsou stále rezervy, řekl

Prezident Petr Pavel se v neděli zúčastnil pietní akce v Letech na Písecku, připomínající transport bývalých vězňů do Osvětimi před 80 lety. Pavel se po Václavu Havlovi stal druhým prezidentem, který na pietu v místě bývalého koncentračního tábora pro Romy přijel. Na pietě se sešly stovky lidí včetně čelných představitelů státu, kteří položili květiny u památníku. Prezident pak v proslovu řekl, že i v dnešní době má soužití s Romy rezervy.

“Je správné a potřebné si tyto události připomínat jako temnou kapitolu dějin, a to i těch našich. A zároveň jako poučení z historie,” řekl prezident. Potřeba obhajovat svobodu a lidská práva je podle něj v současné době stejná jako v minulosti. “Zdá se mi, že lidstvo má tendenci své chyby neustále opakovat,” dodal s odkazem na aktuální utrpení obyvatel při ruské agresi na Ukrajině.

Pavel řekl, že odkup vepřína, který na místě koncentračního tábora stával, trval dlouho. “Bylo to dlouhé a nedůstojné. Jsem rád, že to takhle dopadlo, jsem rád, že tu vznikne památník a že se podaří nasvítit část historie, kterou bychom neměli opomíjet, a naopak bychom ji měli jasně popsat a přiznat na ní svůj díl viny,” řekl. Jedině tak se s tím podle něj lze vypořádat. Zároveň řekl, že budování památníku romského holokaustu považuje za signál k upřímné snaze o nápravu stavu. 

Předsedkyně Sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) připomněla, že vězně v Letech týrali i čeští četníci, za což je podle ní namístě se omluvit. Je podle ní poctivé využít pietu i k reflexi. “I v současné společnosti tady v České republice je nemálo těch, kteří stále smýšlejí rasisticky a diskriminují. Povinností nás ostatních je, abychom se vůči tomu vymezili,” dodala.

V Letech stával protektorátní, tzv. cikánský tábor. V 70. letech minulého století tam vyrostl velkokapacitní vepřín. Stát ho v roce 2018 odkoupil za 450 milionů od firmy, která tam chovala na 13.000 prasat. Bourání vepřína skončilo na konci minulého roku. Místo něj vznikne Památník holokaustu Romů a Sintů v Čechách, které chce Muzeum romské kultury otevřít v první polovině příštího roku.