Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Prezident Pavel se zúčastnil pietního aktu k 81. výročí vyhlazení obce Lidice nacisty

V sobotu proběhl v Lidicích na Kladensku ietní akt k 81. výročí vyhlazení obce nacisty. Vzpomínky se zúčastnilo několik stovek lidí včetně prezidenta Petra Pavla. Ten položením věnce u hromadného hrobu lidických mužů uctil památku obětí a prohlásil, že „lidická tragédie je symbolem, který je stále aktuální“. Nacisté Lidice zcela zlikvidovali jako pomstu za atentát na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha.

V obci bylo 10. června 1942 zastřeleno 173 mužů, ženy byly internovány v koncentračním táboře a děti zavraždili nacisté plynem. Celkem v obci zemřelo 340 lidických obyvatel a obec byla srovnána se zemí tak, aby po ní nezůstala jediná památka. Před válkou zde stálo celkem 104 domů.

Položením věnce u hromadného hrobu lidických mužů uctil památku obětí prezident Petr Pavel i předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09), místopředsedové dolní komory Věra Kovářová (STAN) a Jan Skopeček i ministr dopravy Martin Kupka (oba ODS). Prezident Pavel přišel na pietní vzpomínku v doprovodu ředitele Památníku Lidice Eduarda Stehlíka.

Program v Lidicích začal bohoslužbou na základech kostela svatého Martina, kterou sloužil pražský arcibiskup Jan Graubner. Připomněl, co může způsobit lidská zloba, když je spojena s omylem v myšlení, které ovládá zrůdná ideologie. „Modlíme se za oběti a zároveň myslíme na to, co se děje ve světě dnes, nejen na nedaleké Ukrajině. Jako by se svět vůbec nepoučil a musel opakovat tak bolestné zkušenosti,“ řekl arcibiskup.

„Když se podíváme na množství konfliktů dnes po světě, při kterých umírá civilní obyvatelstvo, tak je dobře, že víme, že to není jenom o památnících či o deskách, ale že to jsou naprosto živé příběhy, které by se mohly opakovat,“ pronesl na místě prezident Pavel. „A pokud nechceme, aby se opakovaly, tak je dobře si to připomínat,“ dodal.