Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Prezident Pavel ve středu navštíví Senát, zúčastní se schvalování adeptů na ústavní soudce

Prezident Petr Pavel ve středu zavítá do Senát, kde se zúčastní  schvalování svých tří kandidátů na ústavní soudce, z nichž dva senátní ústavně-právní výbor v minulém týdnu nepodpořil. Očekává se, že hlava státu senátorům zdůvodní svou nominaci, kterou má v úterý předjednat ještě výbor pro lidská práva.

Prezident by měl na plénum horní komory dorazit v 10.30, kdy má Senát o kandidátech na ústavní soudce začít rozhodovat. Pavel by měl pobýt v Senátu zhruba hodinu, odcházet by tak měl zřejmě ještě před tajným hlasování o kandidátech, informovala senátní tisková tajemnice Lada Faldynová.

Pavel na uprázdněná místa ústavních soudců už v dubnu nominoval někdejšího předsedu Nejvyššího správního soudu Josefa Baxu, ústavního právníka Jana Wintra a bývalou prezidentku Soudcovské unie Danielu Zemanovou. Ústavně-právní výbor ve středu doporučil pouze Wintra, a to osmi hlasy z deseti. Baxa dostal čtyři hlasy, Zemanová dva.

Pavla překvapilo, že Baxa a Zemanová měli ve výboru tak malou podporu. Považuje je za mimořádně kvalitní. „Nepochybuju o tom, že Senát má se mnou společný zájem na tom, abychom obsadili Ústavní soud kvalitními odborníky, kteří zajistí rychlé a nestranné fungování nejvyšší soudní instituce v našem státě,“ prohlásil ve čtvrtek Pavel.

Předseda ústavně-právního výboru Tomáš Goláň (ODS) k rozhodování výboru mimo jiné uvedl, že odpovědi Zemanové byly povrchní a že Baxa by byl dobrým ústavním soudcem, ale ne dobrým předsedou Ústavního soudu. „Všichni tři kandidáti navržení prezidentem na ústavní soudce jsou kandidáti velmi kvalitní a rozhodně mají moji podporu,“ uvedl naopak na twitteru předseda senátorského klubu SEN 21 a Pirátů Václav Láska.