Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Prezident Pavel vyzval v Kodani demokratický svět k jednotě, varoval před Čínou a Ruskem

Prezident Petr Pavel dnes vyrazil na návštěvu Dánska, kde ho čekají schůzky s nejvyššími dánskými představiteli, jednání s několika evropskými politiky a vystoupení na Kodaňském summitu pro demokracii. V hlavním městě Kodani Pavla přivítala premiérka Mette Frederiksenová, se kterou na následném setkání mezi čtyřma očima hovořil o bezpečnosti a energetice. 
 
Následně českého prezidenta přijala královna Margrethe II. s korunním princem Frederikem. Jako dárek přivezl Petr Pavel královně na její vlastní žádost zarámovanou fotku, na které je vyfocená s prezidentem Václavem Havlem při její poslední návštěvě Prahy v 90. letech. Společně s tím nemohlo chybět ani opětovné pozvání královny na návštěvu Česka. Margrethe II. je v současnosti nejdéle vládnoucí panovnicí v Evropě, Dánsku vládne od roku 1972.
 
Během Kodaňského summitu pro demokracii pak Pavel vystoupil s projevem. Uvedl, že demokratický svět má šanci uspět pouze tehdy, když bude vystupovat jednotně a musí být silnější než jeho rivalové. Varoval přitom před Čínou, která je podle něj pro země vyznávající demokratické hodnoty a ochranu lidských práv v dlouhodobém horizontu nebezpečnějším soupeřem než Rusko. 
 
Pavel v proslovu zároveň upozornil, že pokud by Moskva ovládla Ukrajinu, bude chtít postupovat dál. „Ukrajina udržuje imperialistické cíle Ruska v mezích, a proto by naším cílem mělo být co nejvíce ji integrovat, protože sdílí naše hodnoty,“ řekl Pavel, podle něhož by cílem svobodných zemí měl být vstup Kyjeva do Evropské unie a NATO.
 
Večer se Petr Pavel sejde na české ambasádě s krajany a v úterý odcestuje do Reykjavíku, kde bude Česko zastupovat na summitu Rady Evropy. Na Island se Pavel přesune na palubě slovenského speciálu společně s prezidentkou Zuzanou Čaputovou.