Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Prezident Pavel začal úřadovat, jmenoval Petra Hladíka ministrem životního prostředí

Prezident Petr Pavel se hned první den po své inauguraci pustil do práce a začal úřadovat ve funkci hlavy státu. Ministrem životního prostředí jmenoval kandidáta KDU-ČSL Petra Hladíka, kterého předchozí prezident Miloš Zeman jmenovat odmítl, a to s odkazem na jeho účast v brněnské korupční kauze. Podle Pavla ale byly tyto dohady „prázdné“ a neviděl tak důvod, proč jeho jmenování odmítnout.
 
“Jsem rád, že mohu hned po inauguraci jmenovat Petra Hladíka do role ministra životního prostředí a ukončit tak dlouhé období dohadů a výhrad, které byly podle mých zjištění prázdné. Role ministra životního prostředí je mimořádně důležitá a věci, které před námi stojí, jsou důležité i pro strukturálně vyloučené regiony,” řekl po jmenování prezident Petr Pavel.
 
V krátkém proslovu pak Pavel vyzdvihl práci ministerstva: „Ocenil bych roli resortu během úspěšného předsednictví. Jak jsme spolu hovořili, netýká se to jen tří krajů, ale i dalších území, které mají podobné problémy. Je důležité, abychom zdroje, které jsou na pomoc těmto regionům vyčleněny, využili s maximální efektivitou,“ řekl.
 
„Velmi si vážím toho, že to byl první akt nového prezidenta,“ řekl Hladík poté, co ho premiér uvedl do úřadu. „Ministerstvo životního prostředí se stalo klíčovým ministerstvem. Je to ministerstvo budoucnosti,“ řekl v souvislosti s odklonem od uhlí kvůli klimatické změně. „Jsme na cestě k moderní, bezemisní energetice,“ uvedl nový ministr Hladík. Obecně je cestou k bezemisní energetice jádro a obnovitelné zdroje, řekl nový ministr.
 
Na ministerstvu chce Hladík dosáhnout ozšíření podmínek dotačního programu na podporu energetických úspor Nová zelená úsporám. Podporu chce rozšířit o investice do bytových domů, možnost přechodu z plynových zdrojů na obnovitelné zdroje energie nebo poskytnutí státních půjček pro investice. Resort chce letos spustit další vlnu kotlíkových dotací v krajích na výměnu starších kotlů zranitelných domácností.