Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Prezident Pavel zahájil dvoudenní návštěvu Vysočiny v pelhřimovské speciální škole

Prezident Petr Pavel společně s první dámou Evou dnes zahájili svou první oficiální návštěvu Vysočiny. V kraji se zdrží dva dny a čeká je nabitý program. První zastávkou byl hned ráno Pelhřimov, kde navštívil tamní speciální školu. Odpoledne si prezident vyzkoušel biatlonovou střelbu, která mu šla skvěle. Ve finiši běhu ale dostal křeč a jeho tým prohrál. Setkání s veřejností je naplánováno na pátek v Jemnici.

„Začínáme návštěvu kraje Vysočina. Jde o kraj s velkým potenciálem, ale i zde trápí obyvatele řada problémů. Odliv mladých, nedostatek lékařů, sucho či kůrovec. Chci se seznámit s příklady dobré praxe i návrhy řešení, zaměřím se hlavně na zemědělství a odolnost společnosti,“ napsal prezident ve čtvrtek ráno na Twitter.

Návštěvu Vysočiny Pavel zahájil v pelhřimovské základní škole, která vyučuje děti s mentálními handicapy. Prohlídku školy, která se stará o výuku pěti desítek dětí s postižením, prezidentovi nabídlo vedení kraje. „Myslíme, že po cestách po regionech budou panu prezidentovi nabízet především prestižní gymnázia, která samozřejmě máme taky. Ale mně přišlo důležité panu prezidentovi a jeho paní ukázat i školu, kterou navštěvují žáci se speciálními potřebami,“ řekl k výběru školy krajský hejtman Vítězslav Schrek (ODS a STO).

Odpoledne se prezident přesunul na sportoviště Český mlýn, kde se přidal k biatlonové štafetě. avel měl v týmu primátora Jihlavy Petra Ryšku a dva studenty z místních škol. Ve štafetě běžel jako poslední. Zvítězila nakonec sestava kraje Vysočina, závod byl však velmi těsný. Petr Pavel „sundal“ všech pět terčů na střelnici.  Ve finiši běhu ale prezidenta postihla křeč a zřejmě kvůli ní jeho tým nezvítězil. Pavel si na sportovišti vyzkoušel i stání na skateboardu, o jízdu se ale raději nepokoušel.

Druhý den návštěvy bude prezident na Třebíčsku. Navštíví Jemnici, Farmu Kožichovice nebo zemědělské družstvo v Hrotovicích. S Petrem Pavlem a jeho ženou se setkají také dva žáci jihlavské střední školy, kteří pro ně připravili speciální menu. „Věřím, že prezidentský pár potěší pozvání k degustaci speciálního menu, které připravili a naservírují žáci jihlavské střední školy. Jde o Kristýnu Kratzmannovou a Erika Mareše. Reprezentovali Českou republiku na mezinárodní soutěži Trophée Mille ve Francii,“ dodal hejtman.