Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Prezident Pavel zahájil první státní návštěvu, v Bratislavě jej uvítala prezidentka Čaputová

Prezident Petr Pavel dnes ráno vyrazil na svou první zahraniční cestu, která v rámci tradice prezidentů samostatné České republiky směřuje na sousední Slovensko. V Bratislavě jej na nádvoří prezidentského paláce přivítala slovenská prezidentka Zuzana Čaputová. Oba politici absolvovali přehlídku čestné prezidentské stráže, po společném jednání se pak na tiskové konferenci vyjádřili k plánovaným společným cestám i možné spolupráci na boji proti dezinformacím.
 
Při slavnostním ceremoniálu, jehož součástí bylo i přivítání chlebem a solí, vojenská hudba zahrála státní hymny Česka a Slovenska. Na jednání za zavřenými dveřmi Pavel s prezidentkou Čaputovou mluvili o vnitropolitických tématech, bilaterálních vztazích, válce na Ukrajině nebo visegrádské spolupráci. 
 
Pavel a Čaputová společně uctí položením věnců památku zakladatelů Československa Tomáše Garrigua Masaryka a Milana Rastislava Štefánika u památníků na nábřeží Dunaje v Bratislavě. Vystoupí také v budově Slovenského národního divadla na veřejné diskusi.
 
“Upřímně se těším z této návštěvy, je pro mě v mnoha ohledech výjimečná. Už jen samotný moment vašeho příchodu a následné minuty, kdy zněla česká a slovenská hymna, byly velmi silným emociálním zážitkem, protože jsme oba vyrůstali v časech Československa. Byl to náš společný domov, a dnes můžeme slavit velmi přátelské, pozitivní a konstruktivní vztahy dvou států,” začala Čaputová, která poděkovala Česku za to, že společně s Polskem hlídá slovenský vzdušný prostor.
 
Petr Pavel se vyjadřoval stručněji, odkázal na to, že byl strohý i během volební kampaně, a že by stejně musel souhlasit se vším, co řekla Zuzana Čaputová. Pavel potvrdil, že oba státníci by mohli vyrazit společně na Ukrajinu, kam má pozvání na duben. “Nabídl jsem, že bychom mohli jet společně,” řekl.