Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Prezident Petr Pavel je nejdůvěryhodnějším českým politikem, ukázal průzkum

Prezident Petr Pavel se těší nejvyšší důvěře občanů ze všech vrcholných českých politiků. Zároveň je jediným, u kterého převyšuje mezi Čechy důvěra nad nedůvěrou. A to poměrně zásadně. Podle průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM) současné hlavě státu věří 59 procent lidí, zatímco 35 procent nikoli.

Mezi zkoumanými vrcholnými politiky zařazenými do výzkumu byl nejvyšší podíl důvěry po Pavlovi zaznamenán u předsedy hnutí ANO Andreje Babiše, pirátského ministra zahraničí Jana Lipavského a předsedy Senátu Miloše Vystrčila. U nich všech je poměr mezi důvěrou a nedůvěrou minus devět procent.

Nejvyšší podíl nedůvěry mezi zkoumanými politiky šetření zaznamenalo u předsedkyně TOP 09 a předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéty Adamové Pekarové, a to 69 procent. Těsně za ní je předseda ODS a premiér Petr Fiala s 68 procenty.

Oproti poslednímu šetření z přelomu roku 2022 a 2023 se výrazně zhoršilo hodnocení v případě předsedy KDU-ČSL, místopředsedy vlády a ministra práce a sociálních věcí Mariana Jurečky, ministra financí Zbyňka Stanjury, předsedy hnutí STAN a ministra vnitra Víta Rakušana, ministryně obrany Jany Černochové, předsedy hnutí SPD Tomia Okamury a Petra Fialy. Jako nejdůvěryhodnější politik vyšel z minulého šetření expremiér Andrej Babiš.