Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Prezident Petr Pavel navštívil v Olomouci sněm Svazu měst a obcí České republiky

Prezident Petr Pavel se dnes zúčastnil sněmu Svazu měst a obcí České republiky, který se od středy do pátku koná v Olomouci. Účast na sněmu přislíbil také předseda vlády Petr Fiala, předseda Senátu PČR Miloš Vystrčil a místopředseda vlády pro digitalizaci a ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš. Souběžně probíhající Komunální veletrh nabízí bohatý doprovodný program i možnost posunout obecní projekty.
 
„Ke starostkám a starostům cítím respekt,“ řekl na úvod svého odpoledního vystoupení na sněmu Petr Pavel. „Na komunální úrovni se to nedá okecat. Lidi vám vidí na ruce, co děláte a co neděláte,“ vysvětlil prezident. „Sami víte, že jako prezident nemám mnoho pravomocí, kterými bych mohl problémy přímo řešit. Ale zároveň vítám diskusi, která nabízí jejich řešení,“ naznačil Pavel k aktuálním tuzemským problémům. Zdůraznil, že otevřená komunikace je při tom základem.
 
V té souvislosti prezident kritizoval na případu rušení poboček České pošty komunikaci současné vlády vůči veřejnosti. Nemá za správné, že se reformy plánují z centra bez seznámení se s pohledem dotčených obcí. „Opačný proces by byl určitě složitější a náročnější, ale zahrnout do rozhodovacích procesů místní znalosti je zásadní.“
 
Prezident také řekl, že vnímá stížnosti starostů na nedostatečné financování přenesených agend ze strany státu a další problémy. „Proto jsem se rozhodl, že od 1. června začne při Kanceláři prezidenta fungovat oddělení regionů a komunit. Bude připravovat podklady a sbírat příklady dobré praxe.“
 
Letošní XIX. sněm Svazu měst a obcí je volební – zástupci členských obcí budou rozhodovat o směřování Svazu v tomto čtyřletém volebním období a zároveň budou volit své zástupce do orgánů Svazu.