Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Prezident Petr Pavel po inauguraci zamíří na dvoudenní návštěvu Slovenska

Zvolený prezident Petr Pavel plánuje po své čtvrteční inauguraci dvoudenní návštěvu Slovenska, kam by měl zamířit příští pondělí. Návštěva Bratislavy se uskuteční na pozvání prezidentky Zuzany Čaputové, která Pavlovi už v lednu po skončení rozhodujícího kola přímé volby osobně gratulovala v jeho volebním štábu v Praze. Termín návštěvy oznámila slovenská prezidentská kancelář.

Kromě schůzky s prezidentkou Čaputovou a setkání obou prezidentských párů má Pavel na programu také jednání s premiérem Eduardem Hegerem a předsedou parlamentu Borisem Kollárem, uvedla Pavlova mluvčí Markéta Řeháková.

Podle mluvčího Čaputové Martina Strižince oba prezidenti po společném jednání uctí památku zakladatelů Československa Tomáše Garrigua Masaryka a Milana Rastislava Štefánika u památníků na nábřeží Dunaje v Bratislavě. Večer se pak zúčastní společné diskuse v budově Slovenského národního divadla.

Pavel na Slovensko vyrazí autem, přeje si cestovat skromnou prezidentskou kolonou, uvedla Řeháková. Program bude tradiční, včetně obvyklých pietních aktů, chystají se ale i „netradiční body“. „V přípravě je další zajímavý program, jehož cílem je především upozornit na hodnoty, které jsou společné jak České (republice) tak Slovenské republice,“ doplnila Řeháková. Má symbolizovat to, jaké hodnoty prezidenti Česka a Slovenska považují za nejdůležitější.

Petr Pavel tak návštěvou Slovenska dodrží tradici, že první cesta vrcholných politiků Česka a Slovenska vede do druhého státu bývalého Československa. Současný český prezident Miloš Zeman, kterému mandát končí ve středu, navštívil Slovensko naposledy v únoru. Ve Vysokých Tatrách se sešel s Čaputovou, s bývalými slovenskými prezidenty a rovněž se slovenským premiérem a s předsedou parlamentu.