Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Prezident Petr Pavel udělí 28. října státní vyznamenání Zdeně Mašínové

Minulý týden prezident Petr Pavel navštívil Zdenu Mašínovou, dceru protinacistického odbojáře Josefa Mašína a sestru Ctirada a Josefa mladšího, kteří se postavili komunistickému režimu a v 50. letech se prostříleli do Západního Berlína. Při setkání prezident Mašínové oznámil,  že jí chce 28. října udělit stání vyznamenání.
 
“Neuhnula z cesty dané rodinným odkazem, ačkoli jí dlouho přinášela těžkosti. Za svobodou a pravdou vždy stála s odvahou, která inspiruje i dnes,” uvedl k setkání prezident Pavel. Mašínová k vyznamenání uvedla, že zatím váhá, zda ho přijmout.
 
“Naše rodina se v naší nešťastné zemi snažila bojovat proti zlořádu, který tady byl ve formě totalit, jak nacistických, tak komunistických. My jsme to brali za povinnost, ne abychom potom za to dostávali nějaké vyznamenání,” vysvětlila a dodala, že do 28. října má ještě dost času.
 
Prezidentu Pavlovi navrhli devětaosmdesátiletou Zdenu Mašínovu ocenit Řádem Tomáš Garrigua Masaryka ministryně obrany Jana Černochová (ODS) a poslanec Ondřej Kolář (TOP 09). Toto vysoké státní vyznamenání prezident uděluje osobnostem, které se zasloužily o rozvoj demokracie, humanity a lidských práv.
 
Minulý rok vyznamenal bývalý prezident Miloš Zeman in memorian Josefa Mašína, otce Zdeny a člena odbojové skupiny za druhé světové války Tři Králové. Mašínová ho od Zemana převzít odmítla. Při slavnostním ceremoniálu ji zastoupila ministryně Černochová.
 
Koho prezident ocení, nechce Hrad do slavnostního aktu komentovat. “Konkrétní jméno ani kategorii vyznamenání nemůžeme potvrdit, seznam vyznamenaných bude zveřejněn 28. října a do té doby Kancelář prezidenta republiky nekomentuje ani zvažované kandidáty,” řekla prezidentova mluvčí Markéta Řeháková.