Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Prezident Petr Pavel uvedl vlastní podcast Podhradí, moderovat jej bude Michal Půr

Prezident Petr Pavel dva týdny od vstupu do úřadu oznámil, že bude vystupovat ve vlastním podcastu s názvem Podhradí. Moderovat jej bude šéfredaktor zpravodajského serveru Info.cz Michal Půr, vycházet by měl zhruba jednou za měsíc. První epizoda, natočená v prostorách Hrzánského paláce, vyšla ve středu 22. března. K přehrání je na YouTube, kde za prvních osm hodin nasbírala přes deset tisíc zhlédnutí, jako zvuk pak na Spotify i Apple Podcasts.

„Prezident sídlí na Hradě, ale já jsem měl vždy blíž k životu mimo něj. Mezi přáteli a lidmi, s kterými se můžeme bavit otevřeně o spoustě věcí. A to bych rád dělal i s Michalem Půrem, s nímž si budu povídat na Hradě i v Podhradí, novém prezidentském podcastu,“ předeslal Petr Pavel.

Mluvčí prezidenta Markéta Řeháková uvedla, že moderátor Půr bude podcast zajišťovat i technicky, a to zdarma. Kontrolu nad obsahem ale bude mít Hrad. Podcast však nebude pravidelný, podle Pavlovy mluvčí „vyjde v okamžiku, kdy pan prezident bude považovat za důležité něco občanům sdělit“.

Pavlův předchůdce Miloš Zeman se v letech 2017 až 2020 objevoval jako host pravidelných rozhovorů Jaromíra Soukupa na jeho televizi Barrandov, v relaci Týden s prezidentem. Už v roce 2013, kdy se stal prezidentem, Zeman obnovil vysílání Hovory z Lán na Českém rozhlase. Zmíněnými Hovory z Lán proslul první polistopadový prezident Václav Havel. Pořad, ve kterém hlava státu každou neděli komentovala aktuální dění, se poprvé vysílal v březnu 1990. Prezident Václav Klaus pravidelný pořad neměl.