Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Prezident plánuje návštěvu Slovenska a také setkání s prezidenty Egypta a Černé hory

Prezidentská kancelář zveřejnila plánované zahraniční cesty a zahraniční návštěvy prezidenta Miloš Zemana, které chce do konce svého mandátu uskutečnit. Je mezi nimi návštěva černohorského nebo egyptského prezidenta či cesta na summit Visegrádu na Slovensko. Rád by také navštívil Srbsko a Čínu, v Česku by se měl dále setkat s katarským emírem nebo představiteli evropských zemí, kteří se zúčastní summitu v rámci českého předsednictví Evropské unii.

Podle ředitele zahraničního odboru Rudolfa Jindráka chce prezident Zeman dokončit návštěvy, které byly dojednané před dvěma či třemi lety. Zohlednit chce i priority českého předsednictví. Za jednu z dlouhodobých priorit české diplomacie označil vztah se zeměmi západního Balkánu. Do této kategorie bude spadat zářijová návštěva prezidenta Černé Hory Mila Djukanoviče v České republice. 

Podle Jindráka se dlouhodobě chystá i návštěva katarského emíra v Praze. Katar označil pro Česko za obzvláště důležitý v kontextu nynější složité energetické situace. Tamim bin Hamad Sání přijal Zemanovo pozvání v květnu. “Datum ještě nemáme, rádi bychom, aby to proběhlo v první polovině druhé poloviny letošního roku, tedy konec září, začátek října,” podotkl Jindrák.

V první polovině října by podle Jindráka měl navštívit Slovensko, kde se bude konat summit hlav států zemí visegrádské čtyřky (ČR, Slovensko, Polsko, Maďarsko). Dlouhodobě je v plánu i cesta do Srbska. Podmínkou podle Jindráka ale je, že budou vyřešeny všechny náležitosti kolem plánovaného otevření českého domu v Bělehradě.