Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Prezident plánuje zahraniční cestu do Itálie, uskutečnit by se mohla na podzim

Prezident Miloš Zeman plánuje státní návštěvu Itálie. Uvedl to v gratulačním dopise italskému velvyslanci v Praze Francesku Saveriu Nisiovi, kterému blahopřál k italskému státnímu svátku Dne republiky. Plánovanou cestu potvrdil ředitel zahraničního odboru Pražského hradu Rudolf Jindrák s tím, že bude záležet na situaci kolem koronaviru.

Prezident v blahopřání ke Dni republiky konstatoval, že vztahy mezi Italskou a Českou republikou jsou založeny na sdílení společných hodnot a také na oboustranně prospěšné spoluprací v politické, ekonomické i kulturní oblasti. „Pevně věřím, že moje plánovaná podzimní státní návštěva Vaší země přispěje k prohloubení tradičně vynikajících vazeb mezi našimi národy,” napsal Zeman v dopise adresovaném velvyslanci. 

Jindrák potvrdil, že o cestě prezidenta do Itálie se jedná. Pražský hrad by podle něj chtěl, aby se uskutečnila pokud možno ještě letos. Ovlivní ji ale vývoj pandemie, která právě Itálii zasáhla velmi silně. V této souvislosti na závěr dopisu prezident vyjádřil sounáležitost s Itálii v době krize: „Dovolte mi, aby vyjádřil nejen soustrast pozůstalých obětí pandemie, ale také úctu k práci všech, kteří se této hrozbě postavili. S nadějí sleduji pozitivní vývoj v posledních týdnech a přeji italskému národu co nejrychlejší zotavení,” napsal.

Kvůli koronaviru musel prezident republiky zrušit dvě předchozí plánované státní návštěvy – v dubnu měl odcestovat na summit Číny se zeměmi střední a východní Evropy nebo na oslavy konce druhé světové války do Moskvy. Obě akce byly ale kvůli pandemii přesunuty. Summit by se měl v Pekingu konat na podzim, vojenskou přehlídku ruský prezident Vladimir Putin naplánoval na 24. června.