Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Prezident po roce zavítá do Sněmovny, zúčastní se jednání o rozpočtu na rok 2021

Prezident republiky po roce opět navštíví Poslaneckou sněmovnu, aby se zúčastnil jednání o státním rozpočtu na rok 2021. Ministryně financí Alena Schillerová (ANO) bude před poslanci obhajovat plánovaný deficit 320 miliard, který dnes jede vysvětlil prezidentovi do Lán. Až do dnešního dne přitom nebyla kvůli koronavirové situaci účast prezident jistá, mluvčí ale potvrdil, že Zeman do Sněmovny nakonec dorazí.

„Pan prezident plánuje zavítat na jednání Poslanecké sněmovny o návrhu státního rozpočtu na příští rok ve středu 11. listopadu od 10:30,“ uvedl tiskový mluvčí Pražského hradu Jiří Ovčáček. I když mluvčí avizoval, že prezident nemá na tento týden plánované žádné politické schůzky a bude se věnovat jen administrativě, dnes odpoledne ho v Lánech navštíví kromě ministryně financí také premiér Andrej Babiš (ANO).

Ministryně Schillerová počítá na příští rok se schodkem rozpočtu 320 miliard korun. Sněmovní rozpočtový výbor ve středu doporučil Sněmovně, aby schválila základní parametry státního rozpočtu na příští rok. Na příjmech má stát vybrat 1488 miliard korun a na opačné straně vydat 1808 miliard. „Budu pana prezidenta informovat o tom, jak si z hlediska plánovaného deficitu stojíme v mezinárodním srovnání, o nejnovějších poznatcích mezinárodních ratingových agentur, nebo zvolené strategii konsolidace,“ uvedla k dnešní schůzce Schillerová.

Prezident Zeman zavítal do Sněmovny i minulý rok, aby se zúčastnil jednání o rozpočtu na rok 2020. Loni poslancům sdělil své výhrady k podpoře obnovitelných zdrojů energie a k počtu státních úředníků. Zasazoval se také o zrušení daňových výjimek, kterých je podle prezidenta v českých zákonech až příliš. „Česká ekonomika má rezervy ve výši tři sta osmnácti miliard korun. Zdroje jsou. Ale tyto zdroje by byly dosažitelné pouze v případě, kdyby byly zrušeny všechny daňové výjimky,“ navrhoval poslancům prezident.