Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Prezident podepsal balíček pokrizových zákonů – odpuštění odvodů i příspěvky obcím

Prezident Miloš Zeman podepsal balíček několika zákonů, které by měly pomoci překonat krizi způsobenou epidemií koronaviru. Jedná se především o odpuštění sociálních odvodů za letní měsíce části firem s 50 a méně zaměstnanci, jednorázový příspěvek pro obce, který jim má vynahradit snížení peněz z daní a také náhradu výpadku příjmů pro zdravotnická zařízení.

Stát odpustí firmám do 50 zaměstnanců sociální odvody za červen až srpen. Podmínkou ale bude to, že nepropustily více než desetinu zaměstnanců a ve srovnání s březnem mzdy nesnížily o více než deset procent.

Obce dostanou jednorázový příspěvek 1 200 kč jako kompenzaci výpadku daňových příjmů. Příspěvek má obcím nahradit příjmy z daní, o které přicházejí kvůli výplatě státní podpory podnikatelům postiženým dopady epidemie.

Zdravotnická zařízení dostanou náhrady za výpadek příjmů zhruba 30,5 miliardy korun, o něž přišla kvůli epidemii koronaviru. Podrobnosti k výplatě peněz stanoví ministerstvo zdravotnictví kompenzační vyhláškou.

Balíček by měl dále například podnikatelům a firmám umožnit uplatnit zpětně daňovou ztrátu do 30 milionů korun. Také snižuje DPH u ubytovacích služeb nebo vstupenek na kulturní a sportovní akce z 15 na 10 procent. Snižuje o čtvrtinu i silniční daň na nákladní vozidla i autobusy nad 3,5 tuny.