Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Prezident podepsal bonus až 370 Kč za den karantény, má motivovat k jejímu dodržování

Prezident Miloš Zeman podepsal návrh zákona, který zavádí příspěvek až 370 Kč denně pro osoby v nařízené karanténě. Bonus k nemocenské má bránit propadu příjmů, a motivovat tak obyvatele k tomu, aby po setkání s nakaženými zůstávali v karanténě, nemoc dál nešířili a hlásili své kontakty.

Příspěvek k nemocenské budou lidé dostávat prvních 14 kalendářních dnů nařízené karantény. Nejvýše budou mít nárok na 90 % svého průměrného výdělku. Bonus bude zaměstnancům vyplácet zaměstnavatel, náklady na něj si pak bude odečítat ze sociálních odvodů státu. Bonus nebude podléhat dani z příjmů ani exekuci a nebude se započítávat do příjmů pro výpočet sociálních dávek.

Nárok na tzv. Izolačku, jak příspěvek pojmenovala ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD), ovšem nebudou mít ti, kteří by se ocitli v karanténě do pěti dnů po návratu ze zahraničí, pokud se nejednalo o pracovní cestu. Na druhou stranu se bonus nebude týkat jen karantén nařízených v souvislosti s covidem-19, ale i s ostatními infekčními nemocemi.

Vláda původně navrhovala jiné řešení, a to nemocenskou 100 procent místo současných 60 procent průměrného redukovaného výdělku. Sněmovna ale předlohu upravila podle návrhu předsedkyně TOP 09 Markéty Pekarové Adamové. Je prakticky totožná s dřívějším vládním návrhem, který po vrácení Senátem nakonec Sněmovna zamítla.