Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Prezident podepsal daňovou úlevu pro prodej bytů v rodinných domech

Prezident Miloš Zeman v úterý podepsal novelizace tří zákonů, které se dotknou kupců nemovitostí, zastupitelů a hejtmanů, ale také pacientů zdravotnických zařízení.

První změna se týká daně z nabytí nemovitých věcí. Daň i její čtyřprocentní sazba sice zůstává, rozšíří se ale okruh lidí, kteří jsou od daně osvobozeni. Nově nebudou daň hradit lidé, kteří si koupí byt v rodinném domě. Rodinný dům pak může mít podle předpisů nejvýše tři byty.  Prodávajícím se v těchto domech budou lépe prodávat bytové jednotky než vlastnický podíl, navíc za tři prodané bytové jednotky může prodávající získat více peněz než za celý dům.

Další změna se týká zákonů o obcích, o krajích a o hlavním městě Praze. Zastupitelům obcí a krajů, kteří jsou zároveň poslanci, senátory nebo ministry po účinnosti novely klesne plat na 40 procent. Politici tak chtějí omezit kumulaci odměn při více funkcích. Návrh vychází z inciativy poslaneckého klubu Pirátů.

Novela zákona o léčivech pak upravuje takzvaný sdílený lékový záznam pacienta. Do systému, ve kterém budou všechny léky, které kdy měl pacient předepsány, mají mít přístup lékaři, lékárníci i záchranáři. Podle ministerstva zdravotnictví povede sdílený lékový záznam k lepší péči o pacienta. Změna zákona o léčivech přináší také úhradu léčebného konopí. Do 30 gramů ho bude z 90 procent hradit zdravotní pojišťovna.