Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Prezident podepsal jmenovací dekrety 70 nových profesorů, předá je ministr školství

Prezident Miloš Zeman dnes na návrhy vědeckých a uměleckých rad vysokých škol podepsal jmenovací dekrety 70 nových profesorů a profesorek. Jmenování musí ještě spolupodepsat premiér Andrej Babiš. Dekrety novým profesorům pak předají ministři školství Robert Plaga (ANO) a ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO).

Mezi 70 novými profesory bude 12 žen. Nejvíce profesorů navrhla největší a nejstarší vysoká škola v ČR Univerzita Karlova, a to 25. Osm návrhů předložila Masarykova univerzita a po pěti nových titulech navrhly Vysoká škola ekonomická v Praze a České vysoké učení technické v Praze. Návrhy podalo i 17 dalších škol z celkem 26 veřejných vysokých škol v Česku. Převažujícími obory mezi nově jmenovanými profesory jsou lékařství a technické vědy.

Profesorský titul získá Josef Elster z Centra polární ekologie Přírodovědecké fakulty Jihočeské univerzit, zvukař Karel Jaroš, který se podílel například na vzniku filmu Vesničko má středisková, Postřižiny nebo Pelíšky. Mezi dalšími jmény jsou také primář Michal Halaška, přednosta neurochirurgické kliniky Nemocnice u sv. Anny v Brně Radim Jančálek nebo přednosta ortopedické kliniky brněnské nemocnice Martin Repko.

Žádného z navrhovaných kandidátů tentokrát prezident Zeman neodmítl a jmenovací dekrety podepsal všem pedagogům, které vědecké a umělecké rady škol navrhly.