Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Prezident podepsal jmenovací dekrety 78 nových profesorů, předá je ministr Plaga

Prezident republiky Miloš Zeman podepsal na návrhy vědeckých a uměleckých rad vysokých škol jmenovací dekrety celkem 78 profesorů vysokých škol. Dekrety novým profesorům předá ministr školství Robert Plaga (za ANO). Vláda návrh schválila v pondělí. Tradiční slavnostní předávání dekretů v pražském Karolinu letos nebude, řekla mluvčí ministerstva školství Aneta Lednová.

Jmenovací dekrety po dohodě se Zemanem pravidelně předává ministr školství Robert Plaga (za ANO), i když to v minulosti někdy dělal prezident. „S ohledem na aktuální epidemiologickou situaci se letos slavnostní předávání profesorských dekretů konat nebude, o formě předání v příštím roce zatím jednáme,“ dodala mluvčí Lednová.

Na seznamu jmenovaných je například biochemik a prorektor Univerzity Karlovy Jan Konvalinka nebo dramaturg a rektor Akademie múzických umění v Praze (AMU) Jan Hančil. Dalšími jsou třeba vysoký bruselský úředník Petr Blížkovský nebo akademický malíř Jiří Černický, jehož výtvarný návrh vyhrál soutěž na podobu budoucí stanice Nemocnice Krč metra D v Praze.

Mezi 78 novými profesory je 13 žen. Nejvíce jich tradičně navrhla Univerzita Karlova, a to 37. Šest návrhů předložila Vysoká škola báňská – Technická univerzita Ostrava, pět nových titulů navrhla Masarykova univerzita a čtyři Mendelova univerzita v Brně. Návrhy podalo i dalších 13 vysokých škol.