Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Prezident podepsal jmenovací dekrety více než sedmi desítek profesorů vysokých škol

Prezident Miloš Zeman na návrhy vědeckých rad podepsal jmenovací dekrety celkem 76 profesorů vysokých škol. Předá jim je ministr školství Vladimír Balaš (STAN). Mezi novými profesory jsou zastoupeni lékaři, biologové, fyzici, chemici, informatici i historikové a kunsthistorici. Naposledy prezident podepsal jmenovací dekrety počátkem června, seznam tehdy čítal 83 jmen.

Prezident republiky Miloš Zeman podepsal v pondělí 28. listopadu 2022 na návrhy vědeckých a uměleckých rad vysokých škol jmenovací dekrety profesorů vysokých škol,” informoval Zemanův mluvčí Jiří Ovčáček.

Počty navrhovaných a jmenovaných profesorů jsou tentokrát totožné, mezi kandidáty se nenašel žádný, kterého by prezident Zeman jmenovat odmítl. V roce 2015 totiž odmítl podepsat jmenovací dekrety tří tehdy navržených kandidátů, což zdůvodnil jejich prohřešky z minulosti. Soud však oni pravomocně rozhodl, že nejmenování fyzika Ivana Ošťádala a historika umění Jiřího Fajta profesory nebylo v souladu se zákonem. Třetí nejmenovaný, Jan Eichler z Vysoké školy ekonomické v Praze, vzal už v roce 2016 žalobu na prezidenta zpět a Zeman ho loni v prosinci profesorem jmenoval.

Doposud prezident podepisoval jmenovací dekrety dvakrát za rok. Po dohodě se Zemanem je pravidelně předával ministr školství, i když v minulosti je několikrát předal i prezident osobně. Vzhledem k Zemanově končícímu druhému mandátu je pravděpodobné, že jmenování profesorů proběhlo za jeho úřadování naposledy.