Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Prezident podepsal novelu horního zákona, umožní zvyšování těžebních poplatků

Prezident Miloš Zeman ve středu podepsal novelu horního zákona, která ruší moratorium na zvyšování těžebních poplatků. O zrušení moratoria usilovalo několik let ekologické Hnutí DUHA, moratorium totiž chránilo zisky hnědouhelných těžařů a stát v minulých letech kvůli nízkým poplatkům přicházel o miliardy korun ročně.

Zrušení moratoria na zvyšování poplatků slíbila vláda premiéra Andreje Babiše (ANO) ve svém programovém prohlášení. „Budeme důsledně hájit vlastnické, ekonomické a environmentální zájmy státu při využívání ložisek nerostných surovin České republiky, především strategických surovin. .. Cílem je, aby maximální efekt z těžby všech nerostných surovin zůstal v rukou státu,“ stojí v prohlášení.

„V tomto smyslu neprodleně upravíme Surovinovou strategii České republiky a následně také příslušnou legislativu, především horní zákon a geologický zákon, včetně zvýšení poplatků za těžbu některých druhů nerostných surovin tak, aby odpovídaly měnícím se podmínkám na trhu a co nejvyššímu efektu pro stát. Rovněž zajistíme, aby do regionů postižených těžbou směřoval vyšší podíl z těžebních poplatků,“ slíbila Babišova vláda.

Vládě tak v tuto chvíli nic nebrání přijmout nařízení, kterým by vybraných nerostů s neadekvátně nízkými poplatky (jako je hnědé uhlí či lithium) sazby zvýšila. Vyšší sazby by dle přechodného ustanovení zákona začaly platit nejdříve od 1. 1. 2022.