Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Prezident podepsal novelu poštovního zákona, Česká pošta může získat miliardu navíc z rozpočtu

Prezident podepsal novelu poštovního zákona, Česká pošta může získat miliardu navíc z rozpočtu

Prezident Miloš Zeman dnes podepsal novelu poštovního zákona, která mimo jiné umožní České poště požadovat od státu roční kompenzaci čistých nákladů za své služby až 1,5 miliardy korun místo nynější půlmiliardy. Pošta zároveň dostane od státu 800 milionů korun na úhradu ztrát, které jí vznikly poskytováním zákonných služeb v letech 2013 a 2014.

Pošta měla původně peníze na úhradu čistých nákladů na poskytování základních služeb, které jí ukládá poštovní licence, získat od jednotlivých doručovatelských firem na trhu podle výše jejích tržeb. Tento kompenzační fond však nikdy nezačal fungovat. Od roku 2015 vláda systém změnila tak, že pošta bude úhradu získávat ze státního rozpočtu.

Zvýšení horního limitu kompenzací poště ze státního rozpočtu navrhl ve Sněmovně pozměňovacím návrhem ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD), protože platný limit podle něj neumožňuje plnou kompenzaci nákladů. Důvodem pro zvýšení limitu je podle Hamáčka snižující se počet listovních zásilek, povinnost provozovat 3200 poboček a denní výběr 21.500 poštovních schránek.

Vedení České pošty před časem oznámilo, že má připravený plán restrukturalizace celého podniku. Změny mají přinést jednodušší a rychlejší fungování služeb, vyšší spolehlivost doručování a pošty bez front. Do roku 2021 se chce Česká pošta vrátit k zisku v řádu desítek milionů Kč a stát by ji tak nemusel dotovat.