Prezident podepsal novelu volebního zákona, usnadní koalicím vstup do Sněmovny
Prezident Miloš Zeman dnes podepsal novelu volebního zákona, která zavádí nový způsob přepočtu voličských hlasů na poslanecké mandáty a nižší kvora ke vstupu volebních koalic do Sněmovny. Novela reaguje na letošní rozhodnutí Ústavního soudu, který zrušil dosavadní způsob přepočtu hlasů na mandáty jako nespravedlivý pro méně úspěšné strany.
Úprava volebního zákona v praxi především usnadní vstup do Sněmovny různým koaličním uskupením politických stran. Dvoučlenným koalicím bude nově stačit překonat uzavírací klauzuli sedm procent hlasů namísto dosavadních deseti, pro vícečlenné koalice se volební kvorum snižuje z 15 procent hlasů na 11.
Své zástupce si budou voliči vybírat ve 14 volebních krajích jako doposud. Rozdělení mandátů bude dvoukolové – nejdříve mezi volební uskupení, která se do sněmovny dostala, Český statistický úřad s pomocí takzvané Imperialiho kvóty rozdělí mandáty v krajích. Zbylé nerozdělené mandáty se pak na celostátní úrovni přidělí ve druhém skrutiniu pomocí takzvané Hagenbach-Bischoffovy kvóty. Volební uskupení je postupně získají v těch krajích, kde jim zůstalo nejvíce hlasů.
Pokud by tento způsob přepočtu platil při posledních sněmovních volbách v roce 2017, mírně by překreslil politickou mapu. Hnutí ANO by získalo 69 místo 78 poslanců, ODS by místo 25 měla 24 poslanců stejně jako Piráti, kteří by si o dva mandáty polepšili. SPD, KSČM a KDU-ČSL by měly jednoho poslance víc, tedy 23, 16 a 11. ČSSD by zůstalo 15 poslanců.