Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Prezident podepsal nový stavební zákon, má urychlit stavební řízení

Prezident Miloš Zeman dnes podepsal nový stavební zákon. Nová úprava stavebního práva má podle vlády především zrychlit stavební řízení a zajistit dodržování stanovených lhůt. V účinnost vstoupí v polovině roku 2023, některé změny však začnou platit již od 1. ledna příštího roku. Přesouvá stavební úřady pod stát a počítá se vznikem Nejvyššího stavebního úřadu.

Stavební zákon připravovaný několik let ministerstvem pro místní rozvoj umožní například budovat novou síť státní stavební správy a nabírat do ní nové lidi. Stavební úřady budou spadat pod Nejvyšší stavební úřad a budou organizovány podobně jako třeba finanční správa.

Ministerstvo pro místní rozvoj, které zákon předložilo, zdůrazňuje, že nový zákon zajistí například dodržování lhůt a posiluje postavení obcí v územním rozvoji. Zákon zavádí pro vyjádření dotčených orgánů lhůtu 30 dní, kterou lze ve zvláště složitých případech nebo při nařízení ohledání na místě prodloužit o dalších 30 dní.

Zákon, který se připravoval dlouhou dobu, má řadu odpůrců. Sněmovní opozice i senátoři přesun úřadů pod stát kritizovali. Senát ho dokonce jednomyslně zamítl a Sněmovna ho musela přehlasovat. Podle odpůrců se státní správa vzdálí občanům. Ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová (za ANO) však ujišťuje, že to nehrozí. Úřady se podle ní občanům nevzdálí, protože stavební řízení díky digitalizaci budou moci absolvovat elektronicky z domova.