Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Prezident podepsal pověřovací listiny 16 nových velvyslanců, včetně exministra Vojtěcha

Prezident Miloš Zeman ve středu podepsal pověřovací listiny šestnácti nových diplomatů, kteří budou Českou republiku zastupovat v zahraničí. Je mezi nimi také bývalý ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (ANO), který se na návrh premiéra Andreje Babiše (ANO) stane velvyslancem ve Finsku. 

Kromě exministra zdravotnictví, který s diplomacií nemá nic společného, přidal Zeman podpis pod dalších patnáct jmen. Jedná se povětšinou o dlouholeté kariérní diplomaty, například českou velvyslankyni při OSN Marii Chatardovou, která z New Yorku zamíří na ambasádu do Londýna, nebo státního tajemníka na ministerstvu zahraničních věcí Miloslava Staška, který bude střídat v USA Hynka Kmoníčka.

Adam Vojtěch se přitom, po vzoru svého guru Andreje Babiše, po svém odchodu z ministerstva do politiky vracet nechtěl. „Ještě před tím, než jsem opustil post ministra, jsem měl rozmyšlené, že politika není prostředí pro mě. Ale byla to životní zkušenost a uvidíme, co bude dál,“ komentoval v lednu Vojtěch. Vidina příjemné a dobře placené práce na české ambasádě ve Finsku mu zřejmě pomohla své rozhodnutí přehodnotit. 

Miloš Zeman přitom podepsání pověřovacích listin českých diplomatů delší dobu odkládal. Pravděpodobně tím chtěl potrestat ministra zahraničí Tomáše Petříčka (ČSSD) za podporu sankcí vůči Rusku, jeho solidaritu s protičínskými demonstranty v Hongkongu nebo kritický vztah ministra k postupu Izraele vůči Palestincům na okupovaných územích. 

Skutečnost, že Zeman nyní přidal podpis pod prvních šestnáct z několika desítek velvyslanců a velvyslankyň, kteří se mají letos a v příštím roce vystřídat, znamená, že mezi Hradem a Černínským palácem došlo k dohodě a Zeman ustoupil.