Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Prezident podepsal rozšíření Pětadvacítky na malé firmy a přerušení EET do konce roku

Společníci malých společností s ručením omezeným s nejvýše dvěma společníky, které poškodila epidemie koronaviru, budou moci žádat o státní příspěvek 500 Kč denně. Pro všechna odvětví bude také do konce roku přerušena elektronická evidence tržeb (EET), aby stát odlehčil podnikatelům zasaženým epidemií koronaviru. Zákon, který jim to umožní, ve čtvrtek podepsal prezident Miloš Zeman.

Příspěvek společníkům malých s.r.o. představuje obdobnou podporu, kterou již předtím získaly osoby samostatně výdělečně činné. Jde nejen o živnostníky, ale třeba o lékaře a další podobné samostatně působící profese. Nově zavedený příspěvek je určen pro společnosti s.r.o. s nejvýše dvěma společníky, kde o podporu mohou požádat oba. Stejně jako u podpory OSVČ nesmí být žadatel současně zaměstnancem účastným na nemocenském pojištění a nesmí na sebe v daném období čerpat státní podporu zaměstnanosti. 

Elektronická evidence tržeb bude přerušena do konce letošního roku. Podnikatelé tak nemusí své tržby evidovat a úřady nebudou EET kontrolovat. Od příštího roku se však evidence tržeb rozšíří na všechna zbývající odvětví, hlavně na řemeslníky, ale třeba i na lékaře nebo advokáty.

Senát navrhoval prodloužit odklad zbývajících dvou fází EET, tedy rozšíření na další odvětví vyjma ubytovacích a stravovacích služeb a obchodu až do konce června 2023. Sněmovna ale jeho návrh odmítla. Část zákonodárců z řad Pirátů, ODS, SPD, TOP 09 a STAN se kvůli nesouhlasu s rozšířením EET na všechna odvětví obrátila v lednu na Ústavní soud.