Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Prezident podepsal šest nových zákonů, v kalendáři přibudou dva významné dny

Prezident republiky Miloš Zeman svým podpisem uvedl v platnost šest zákonů. Lidé budou nově moci využívat jako dobrovolnou daňově podporovanou alternativu ke spoření na důchod takzvaný panevropský osobní penzijní produkt. Další zákon zavádí dva nové významné dny – 27. květen jako Den národního vzdoru a 25. červen jako Den odchodu okupačních vojsk. Zeman podepsal i novelu námořního zákona, která má zabránit znečišťování moří vypouštěním lodního odpadu.

Prezident podepsal také novelu, podle které musí úřady provádět atestovanou elektronickou spisovou službu až od roku 2026. Odklad navrhla nynější vláda, protože služba nebyla připravena. Podle dalšího podepsaného zákona získají ozbrojené síly zemí EU nárok na vratku DPH, pokud se podílejí na společné bezpečnostní a obranné politice Unie. Nyní se tato možnost vztahuje na síly NATO.

Cílem Panevropského osobního penzijního produktu (PEPP) podle ministerstva financí není nahradit existující penzijní produkty, ale nabídnout alternativu. Půjde o soukromý individuální a dobrovolný produkt, občané nebudou mít povinnost si ho zřizovat. Budou ho moci nabízet například banky, pojišťovny nebo investiční společnosti. PEPP nebude mít vazbu na takzvaný první důchodový pilíř, tedy důchod od státu.

Jako významný den byl uzákoněn 27. květen jako Den národního vzdoru, neboť je to datum atentátu na říšského protektora Reinharda Heydricha za druhé světové války. Druhým významným dnem se stal 25. červen, kdy zástupci československé a sovětské vlády podepsali protokol o odchodu sovětských vojsk z Československa. Tento den oficiálně odsun vojsk skončil.